11. DERS: TEHARET, WC, BANYO ABABI - HAKİKİ KİŞİSEL GELİŞİM SİTESİ

İçeriğe git

Ana menü:

11. DERS: TEHARET, WC, BANYO ABABI

1. KUR

WORD HALİ


BİR AYET:


“Ey iman edenler namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayakyolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz. (5/6)BİR HADİS:


Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"On şey yaradılış gereğidir: Bıyık kısaltmak, sakalı uzatmak, diş temizleyicisi misvak kullanmak, suyu burnuna çekmek, tırnakları kesmek, parmak boğumlarını yıkamak, koltuk altını tıraş etmek, etek tıraşı olmak, tuvalette su ile temizlenmek..."

Aişe radıyallahu anha.  Müslim.TUVALET ADABI


1- Def-i hacet öncesinde eğer üzerimizde Kurân ayeti yazılı bir şey varsa veya Allahın (c.c) ya da Peygamber Efendimizin (s.a.s) ismi yazılı yüzük kolye vs. varsa bunları çıkarıp uygun bir yere bırakmalıyız. Nitekim Peygamber Efendimizin (s.a.s), “Muhammed Resulullah” yazısı bulunan yüzüğünü çıkararak helâya girdiği rivayet edilmiştir. Eğer bunları bırakacağımız güvenli bir yer bulamazsak, bir naylona veya beze sararak cebimize koyabiliriz.


2- Özellikle günümüzde tuvaletlerin ev içinde olduğunu düşünecek olursak, temizliğin sağlanması adına tuvalete girmeden önce çorapların çıkarılması ve paçaların sıvanarak içeri girilmesi gerekir. Böylece çoraplarımıza ve paçalarımıza sıçrayacak pislikten korunmuş oluruz.


Diğer yandan kullandığımız tuvaleti temiz bırakma,  yani bizden sonra kullanacak kimselerin gözünü rahatsız edecek bir pislik bırakmama da Müslüman ahlakının gerektirdiği bir husustur.


3- İhtiyaç giderildikten sonra istinca denilen temizliğin yapılması gerekir.


İstinca abdest bozduktan sonra su ve benzeri temiz bir şeyle taharetlenmeye denir. Duruma göre istinca vacip veya sünnet olur.


Fıkıh kitaplarında özellikle kullanıldığı yerler düşünülerek kâğıt ile de temizlenmenin mekruh olduğu yer almaktadır. Ancak günümüzde hususiyle bu iş için kâğıt havlular üretildiğini düşünecek olursak bu mekruhluğun kalktığını söyleyebiliriz. Hatta su ile istinca yaptıktan sonra tuvalet kâğıdı ile kurulanmak temizliğin daha güzel yapılması adına oldukça önemlidir.


4- Hz. Aişe (r.ahâ), Resûlüllah
ın (s.a.s) sağ elini, su içme, yemek yeme gibi şeylerde kullandığını, sol elini ise istincada ve kirlenme hâsıl edecek olan diğer şeylerde kullandığını ifade etmiştir. Fıkıh kitaplarında da tuvalette sağ eli kullanmanın tahrimen mekruh olduğu yer alır.


5- Helâya sol ayakla girmek ve sağ ayakla çıkmak da tuvalet adabı adına dikkat edilmesi gereken hususlardandır.


6- Tuvalet esnasında elbiseye bir pislik bulaşmaması için azami gayret gösterilmelidir. Allah Resûlü (s.a.s) “Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir.” buyurarak elbiseye idrar sıçratmama hususunda bizi uyarmıştır.


7- Yukarıdaki maddeyle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bir husus da küçük abdesti oturarak bozmaktır. Çünkü ayakta yapıldığında elbiseye idrar sıçrama ihtimali yüksektir.


8- Tuvalette dikkat edilmesi gereken edeplerden birisi de orada bulunulduğu sürece dinî, uhrevî ve mukaddes şeylerin düşünülmemesidir. Diğer yandan verilen selamı almama, müezzine icabet etmeme, aksırdığında sadece kalbinden Allah
a hamdetme ve hele başkalarıyla konuşmama da adap arasındadır.


9- Erkeklerin tuvalet sonrasında abdest almak istediklerinde istibra yapmaları vaciptir.


İstibra, küçük abdest sonrasında akıntı ve sızıntının kesilmesini beklemektir. Bu yapılmadığında abdestten sonra akıntı gelme ihtimali yüksektir ki, bununla abdest bozulmuş olur.


İstibranın nasıl yapılacağı hususunda kesin bir ölçü yoktur. Çünkü bu akıntının kesilme süresi kişiden kişiye değişir. Herkes kendi durumunu göz önüne alarak bunu yapmalıdır. Yürümek, hareket etmek, öksürmek, yatmak, bir süre beklemek, ayakları hareket ettirmek vs. istibra adına yapılabilecek hareketlerdendir.


İstibra yapılarak idrar kalmadığının anlaşılmasına, kalbin mutmain olmasına istinka denir. İstinkadan sonra, artık abdest alınabilir.


BANYO ADABI


1- En az haftada bir banyo yapılmalıdır. Bu hususta Peygamber Efendimiz (s.a.s.) ne güzel buyurmuşlardır: “Her Müslümanın haftada bir defa başını ve vücudunu yıkaması onun üzerinde bir haktır.”


2- Koltuk altı kılları, kasık kılları temizlenmelidir. Kasık kıllarının temizlenmesi/ tıraş edilmesinde de büyük sıhhî faydalar vardır.


3- Her banyo yapışta, - insan cünüp olmasa bile
gusül abdesti almalıdır. Böylece gusül sevabı kazanılması umulur.


4- Eğer insan cünüpse, gusül abdesti almadan önce umumi temizlik yapmalı, kasıklar, göbek çukuru vs. de temizlendikten sonra namaz abdesti almalı sonra da gusül abdestine geçmelidir.


5- Banyoya girerken ihsan duygusu içinde olmalı, her insanla ilgili 360 kadar meleğin bulunduğu unutulmamalı ve Müslüman
a yakışmayan hal ve davranışlardan uzak durmalıdır.


6- Banyoya girmeden önce dişler temizlenmelidir. Mümkünse misvak kullanılmalıdır.


7- Banyoya girmeden önce sessiz olarak “Bismillahirrahmanirrahim” denmelidir.


8- Banyoya sol ayakla girilmelidir.


9- Banyo kimsenin göremeyeceği şekilde kapalı olmalıdır.


10- Banyo yaparken kimse görmese bile avret yerleri kapatılmalıdır.


11- Banyoda su, gereğinden fazla harcanmamalı, özellikle fıskiyelerin altında banyo yapıldığı günümüzde, suyun miktarı, israf sınırlarını aşmayacak şekilde ayarlanmalıdır.


12- Banyoda açıktan Kur
an veya ilahi okunmamalı, türkü vb. şeyler söylenmemelidir.


13- Banyoda küçük ve büyük abdest bozmamalıdır. Zira hadiste geçtiği üzere bu şekilde hareket etmek vesvese ve unutkanlık getirir.


14- Banyoda beden temizlendiği gibi, banyo yapılan yer de temiz bırakılmalıdır.


15- Kesilen saç ve tırnak türü şeylerin banyoya atılması mekruhtur, bu fiil kişinin manevi sıkıntılar çekmesine sebep olabilir.


 
İçeriğe dön | Ana menüye dön