29. DERS: HIRS - HAKİKİ KİŞİSEL GELİŞİM SİTESİ

İçeriğe git

Ana menü:

29. DERS: HIRS

3. KUR

WORD HALİ


BİR AYET:

       

Mearic / 19. “Gerçekten insan, pek hırslı (ve sabırsız) yaratılmıştır.”


BİR HADİS:

       

Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor:


"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki:

"Âdemoğlu ihtiyarladıkça onda iki şey gençleşir:

Mala karşı hırs ve hayata karşı hırs".     


KAYBETME KUŞAĞINDA KAZANDIRAN HİS: HIRS

       

Hırs; tamahkârlık, doyma bilmeyen bir arzu ile bazı şeyleri istemek, şiddetli talep ve arzu manalarına gelir. Bu sıfat müminlerde sebeb-i hasârettir.

Yani, mutlak manada hırslı olan bir insan, maddî-manevî kaybetmeye aday demektir. Dolayısıyla başarılı olmak ve hüsrana uğramamak için hırsı terk etmek veya onu hayra / iyiye kanalize etmek gerekmektedir. Gerekmektedir, zira insan, birçok konuda hırstan kendini kurtaramaz. Bu da gayet normaldir. Zira hırs, insanın tabiatında vardır. Öyleyse herkese düşen vazife bu hissin yüzünü hayra çevirmek olmalıdır.
       

Bazen insan, öyle şeylere karşı hırs gösterir ki haddizatında bunların, onun manevî hayatında bir arpa kadar dahi değeri yoktur.


Meselâ bir insanın dünyevî-uhrevî hiçbir kaygı gözetmeksizin 'Sosyal hayatta kademem şöyle olsun.. hayatı şöyle yaşayayım.. çok kazanayım, her imkana kavuşayım..' gibi temennileri, ona kaybettiren zararlı birer hırs ifadeleridir. İşte bu manadaki hırs, haybet ve hüsrana sebebiyet verir ve insana bir kazandırsa da çok kaybettirir.


Öte yandan, takdirle karşılanan birtakım hırslar da vardır ki, insan bunlarla Allah Rasulü'nün mübarek bir vasfını ihrâz etmiş olur.


Evet, Cenab-ı Hak (cc) Efendimiz (sav) için 'Harîsün Aleyküm... - Size karşı çok hırslı...' (Tevbe, 9/128) buyurmaktadır ki, Nebiler Serveri (sav), insanların iman etmesine, âlemin O'nun nuruyla nurlanmasına, herkesin sırat-ı müstakime ulaşmasına, hiç kimsenin gözünün kapalı kalmamasına, inananların zikzaklar çizmemesine, herkesin gözünü açıp Allah'ı görmesine ve doğru yolu bulup Allah'a ulaşmasına karşı çok hırslıydı. İşte hırsın böyle mukaddes olanı da vardır ve herkes tabiatındaki bu duyguyu böyle ulvi bir gayeye yönlendirmelidir.
       

Evet, hırs yapılacaksa, Allah'ın rızasını elde etme ile Allah ve Rasulü'ne ulaşma mevzuunda yapılmalıdır. Aslında hırs olmadan dünyayı imar etmek imkânsızdır. Fakat bu uğurda hırsa takılıp arzu ve isteklerinin zebûnu olarak yolda kalma tehlikesi de söz konusudur.


İşte yolların ayrım noktası: Bizim için bu dünyada, başarılı olmuş bir matador gibi 'Allah'ım!' diyerek şehadet parmağını kaldırıp başarıyı ilan etmek de söz konusu; o kötü duyguya yenik düşüp mahcup ve mahzûn iki büklüm, sürüm sürüm sürünmek de...


Bu açıdan denebilir ki, insan bir taraftan kazanma, bir taraftan da kaybetme kuşağında bulunmaktadır.


Hırs öyle bir haslettir ki, onunla dünyalar kazanılabildiği gibi, -hafizanallah- dünya ve âhiret kayıp da edilebilir...
       

Hasılı, herkeste hırs hissi vardır. Ne var ki, hırsın babayiğitleri her zaman terslik gibi görünen bu handikapları aşıp olumsuz gibi görünen şeyleri olumlu hale getirerek, hiç olmayacak şeylerden bereket elde edebilirler.HIRS

       

Kendiyle barışık olmayan insanda görülür hırs. Kendini aşamamış insan da. Bu sebepten hayal, akıl, ruh, düşünce dışa yönelir. İçte yenilginin hesabını dışa sorma, içteki mağlubiyet yarasını dışta tedavi etme yönelişidir bu... Tabii ki yanlış bir yönelme yanlış bir muacele.
      

Efsunlu bir büyü vardır hırsın yüzünde, insanı kendine çeken ve ona zehirli meyveler sunan bir büyü. Sancısı çok sonra çıkar ortaya.
       

Hırs, yiyip bitirir bütün iyilikleri, sevapları. Hayırlar onun yakıcı ikliminde erir gider. Gözü kör eder, kalbi sefalete düşürür, ahmaklık okuyla zedeler dimağı.


Onun için, hırsın girdiği bir dünyadan basiret çıkar. Onun karanlık gölgesi, düşünce, ruha cömertlik, hoşgörü, diğergâmlık gibi insanî hasletler elini eteğini çekerler o iklimden tıpkı dünyayı terk eden ışık huzmeleri gibi.


Işığın olmadığı yerde karanlığın zifiri renginden başka ne kalır ki?YARALI EŞEĞİN HALİ

      

Birisi yaralı bir eşeğin yarasına bir bez bağlasa o bez yaraya yapışsa. Sonra o bezi çekip çıkarmak isteseler eşek acıdan derhâl çifte atmaya başlar. Ne mutlu o insana ki böyle bir işe girişmeye kalkışmaz.
       

Hele bu eşeğin elli tane yarası olursa ve bu elli yaraya da yapışmış elli bez bulunursa artık sen onları çekip çıkarmaya çalışan adamın hâlini düşün.
        

Mal mülk bez gibi, hırs ise yara gibidir. Kimin hırsı fazla ise yarası fazladır.


HIRSIN HAYATLA ÖDENEN BEDELİ

       

ABD’nin New York şehri, trafik yoğunluğu en çok olan dünyanın belli başlı metropollerinden biridir.
       

İşte, New York’un bu oldukça hareketli günlerinin birinde şehrin beşinci caddesinde yürüyen bir adama bir otomobil hafifçe çarptı. Bu istenmeyen kazada yayaya bir şey olmamıştı. Otomobilin şoförü yayayla konuştu, özür diledi ve iş tatlıya bağlandı.
       

Fakat yaya tam düştüğü yerden kalkmaya hazırlanıyordu ki, hadiseyi uzaktan görüp gelen bir aklıevvel, düşen adamın yanına gelerek yerinden kalkmadığı takdirde yaralandığını öne sürerek sigortadan hatırı sayılır miktarda para alabileceğini söyledi.
       

Bir anda emeksiz kazanacağı yeşil dolarları gözünün önünde canlandıran adam, paranın cazibesiyle doğrulduğu yerden yeniden arabanın önüne yattı.
       

Araç sürücüsü ise bütün bunlardan habersiz, adamın gittiğini düşünüp, bir an önce hadise mahalinden uzaklaşma isteğiyle arabasını çalıştırıp gaza bastı. Bir anlık hırsa kapılan arabanın altındaki adam, daha ne olduğunu bile anlayamadan hırsının bedelini canıyla ödedi.


 
İçeriğe dön | Ana menüye dön